14 Kasım 2016

Sözleşmeli Er Şartları

Sözleşmeli Er Şartları

Sözleşmeli Er Şartları, Sözleşmeli er olmak isteyen bireylerin başvuru yapabilmeleri ve başvurularının olumlu sonuçlanıp sözleşmeli er olabilmeleri için devlet tarafından belirlenmiş belirli şartları yerine getirmiş ve bu şartlara uygun olması gerekmektedir. 2010 yılında sözleşmeli er uygulaması faaliyete geçtikten sonra beklenen talebin oluşmaması 2014 yılında yeni düzenleme ve şartlarla sözleşmeli er koşulları yürürlüğe konulmuştur.

Sözleşmeli er olma Şartları

Sözleşmeli er olmak için ilk ön şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve erkek olan bireyler ilk şartı sağlamış oluyorlar.

İkinci şart ise, ülkemizde ve yurt dışında denkliği sağlanmış okullardan en az ilköğretim mezunu derecesine sahip olmak, askerlik hizmetini er ya da erbaş olarak tamamlamış olmak bu duruma ek olarak sözleşmeli askerliğe başvuru yapıldığı yılın Ocak ayı itibari ile 25 yaşını geçmemiş olmak ikinci şart olarak yürürlüktedir.


Sözleşmeli Er Şartları

2014 de yapılan düzenleme ile ek olarak oluşturulan alternatif ise şöyledir;  ülkemizde ve yurt dışında denkliği sağlanmış okullardan en az ilköğretim mezunu derecesine sahip olmak, henüz askerlik hizmeti yapmamış veya devam eden bir askerlik hizmeti sürecinde olmak. Başvuru yılı itibari ile 20 yaşında olup 25 yaşından büyük olmamak şartlar arasındadır. Unutmadan eklemekte fayda var yaş kısıtları düzeltilmemiş nüfus kayıtları göz önüne alınarak uygulanmaktadır.

Sözleşmeli er şartları yukarıda sıralamış olduğumuz maddelerden oluşmaktadır. Şartlara uygun olan erkek vatandaşlar başvuru yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Başvuru Formu Doldurma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Hasan şahin dedi ki:

  24 yaşına daha yeni girdim askerlik hizmetini tamamladım kolumda kesikler var ufak yaştan kalma sözleşmeli er olmak istiyorum sıkıntı olurmu

  1. sozlesmeli dedi ki:

   Hasan kardeşim, jilet izimi o kesikler değilse çokmu belirgin ?

 2. Vakkas dedi ki:

  10.06.1991 dogumtarihim başvuru yapamıyor muyum bilgi verir misiniz

 3. Omer gungor dedi ki:

  Yegenimin istegi uzerine sozlesmeli er basvurusunu yaptik vatanimizaa hizmet etmekten buyuk bir onur duyuyor

 4. Baran dedi ki:

  15 yaşındayım kolumda 2 tane kesik var 20 yaşıma gelince gönüllü asker olmak istiyorum sıkıntı olurmu lütfen cevaplar mısınız

 5. Baran dedi ki:

  15 yaşındayım kolumda 2 tane kesik var 20 yaşıma gelince gönüllü asker olmak istiyorum sıkıntı olurmu cevaplayın lütfen

YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status