12 Ocak 2017

Jandarma Sözleşmeli Astsubay Maaşları

Jandarma Sözleşmeli Astsubay Maaşları

Jandarma Sözleşmeli Astsubay Maaşları,Türk ordusuna güç katan jandarma sözleşmeli astsubayların aldığı maaşlar, bu kuruma girmek ve asker olmak isteyen kişilerce merak konusudur.  Astsubayların maaşları belirlenirken çeşitli kriterler devreye girmektedir. Bunlardan bir tanesi rütbelerdir. Bilindiği gibi astsubaylık tek başına bir rütbe olmayıp, kendi içinde çeşitli rütbelere ayrılmaktadır. Temel olarak maaşlar bu rütbelere göre olmaktadır. Astsubay çavuşluk, üst çavuşluk, başçavuşluk olarak kendi içinde de hizmet süresine göre sınıflara ayrılmaktadır.

2017  yılının Ocak döneminde gerçekleştirilmiş olan kamu personeline yönelik zam sonucunda astsubay maaşları tazminatsız aile yardımsız olarak, astsubay çavuş 3050 TL, üstçavuş 2800 TL, başçavuş 3100TL kıdemli başçavuş ise 3350TL olmuştur. Rütbeler arasındaki maaş farklılıkları yaklaşık olarak 80 TL’yi bulmaktadır. Sözleşmeli olarak görev yapmakta olan yeni bir astsubay aile yardımı ve tazminat olmaksızın 2650TL maaş almaktadır.


Astsubaylar belirtilen maaşlara ek olarak çalışmakta olunan yer ile ilgili çeşitli tazminatlar da almaktadır. Örneğin Hava Komutanlığına bağlı çalışan bir astsubay uçuş tazminatı almaktadır. En çok merak edilen tazminat olan OHAL tazminatı ise 1200 TL dir.

Astsubaylık rütbelerin ayrıntılı olarak şu şekildedir. Astsubay Çavuş, Kıdemli Çavuş, Üstçavuş, Kademeli Üstçavuş, Kıdemli Üstçavuş, kıdemli Kademeli Üstçavuş, Başçavuş, Kademeli Başçavuş, Kıdemli Başçavuş, Kıdemli Kademeli Başçavuş olarak kendi içinde hizmet süresine göre sınıflara ayrılmaktadır.

İç işleri Bakanlığı Astsubay alımı yaparken adayın akademik eğitiminin hangi alanda olduğuna bakarak yerleştirmeyi bu kritere uygun gerçekleştirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvuru Kılavuzu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status