26 Aralık 2016

Hemşire Nasıl Olunur

Hemşire Nasıl Olunur

Hemşire Nasıl Olunur? Bu soru için böylesine büyük sorumluluk gerektiren, sağlık alanındaki bir meslek için uygun olan kişisel özelliklerle başlamak yerinde olacaktır. Evet, şart değildir ama önemlidir. Bu kişilerin başta sorumluluk duygularının yüksek düzeyde olması gerekir.  Yardımsever ve fedakar, hızlı ve doğru karar alabilme yeteneği, düzenlilik, tertiplilik, sağlıklı olmak, çok dikkatli olmak, sabırlı ve özellikle de soğukkanlı olmak bunların başında gelmektedir. Bu mesleği iyi yapabilmek için bir kimsede bulunması gereken önemli niteliklerdendir.

sozlesmeli-hemsire-2017


Sağlık sektöründe çalışmak isteyen çok kişi olmasına rağmen aslında ülkemizde hemşire ve doktor sıkıntısının çekildiği görülmektedir. Sağlık Bakanlığı her sene fazlaca sağlık personeli duyurusu yapar ve hemşire alımları olur. Bu mesleği yapmak isteyenlerin hemşire nasıl olunur, hemşirelik neler gerektirir, hemşireliğin süreçleri nelerdir, çalışma şartları nelerdir, bu zorluklarla baş edilebilir mi, kişisel özellikleri bu önemli ve zorlu meslek için uygun mudur? Bütün bunları iyi düşünmeleri doğru ilerlemeleri için çok önemlidir.

sozlesmeli-hemsire-alimlari

Peki, öğrenim şartları açısından hemşire nasıl olunur? Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olan kişiler yardımcı hemşire olarak işe başlayabilirler fakat asli hemşire olarak başlamak isterlerse 2 yıl yükseköğrenim görmeleri gerekiyor. Hemşirelik için sağlık meslek lisesinden mezun olmak gerekmiyor. Eğer ki Anadolu, Fen ya da herhangi bir liseden mezun oldularsa Sağlık Fakülteleri’nin 4 senelik Hemşirelik bölümünü bitirebilirler. Üstelik bu onların başhemşire olarak göreve başlamaları demektir.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Hemşire Atamaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status